Навчання через служня: підсумки місяця суспільно орієнтованого навчання в УКУ

|
|
Навчання через служня: підсумки місяця суспільно орієнтованого навчання в УКУ

Листопад в Українському католицькому університеті уже третій рік поспіль є місяцем суспільно орієнтованого навчання, протягом якого відбуваються тематичні події, дискусії та зустрічі. УКУ – перший університет в Україні, який впроваджує підхід суспільно орієнтованого навчання за зразком провідних університетів світу. Такий підхід є одним зі стратегічних напрямків розвитку університету в межах Стратегії УКУ 2025 «Університет, який служить». В часі війни та після перемоги, таке навчання є вкрай важливим, адже кожен може зробити свій внесок у розвиток громади, якими б важкими не були зовнішні обставини.

Які суспільно орієнтовані проєкти реалізували викладачі та студенти УКУ – читайте у нашому матеріалі. 

Попри повномасштабне вторгнення росії на територію України, протягом 2021/2022 навчального року УКУ вдалося реалізувати 23 навчальних курси за методологією суспільно орієнтованого навчання та залучити до них близько 300 студентів УКУ.

Щороку в УКУ проводиться моніторинг і оцінку реалізованих проєктів, яка ґрунтується на зборі інформації про те, як реалізовувався проєкт СоН (в межах обов’язкової, вибіркової дисципліни чи практики), чи був він обов’язковим освітнім компонентом для усіх студентів та чим він міг бути корисним для кінцевих бенефіціарів (громад, парафій, громадських організацій, ініціативних груп тощо). Важливим аспектом під час оцінки проєкту є також те, чи здійснювалася фіксація результатів проєкту у засобах масової інформації та чи буде він мати продовження у майбутньому.

«Цей рік був непростим для нас. Ми є в процесі переосмислення суспільно орієнтованого навчання як інструменту для нашого університету і того як ми можемо ним користуватись у складні часи війни, але з думкою про відбудову України», – зазначає проректорка зі стратегічного розвитку Софія Опацька.

Нагородження проєктів СоН

На початку місяця суспільно орієнтованого навчання в УКУ відбулося нагородження найкращих проєктів СоН. Під час заходу ректор УКУ о. Богдан Прах нагородив викладачів за впровадження суспільно орієнтованого навчання в межах навчальних дисциплін. Нагороди отримали:

 о. Андрій Шестак, директор Школи журналістики та комунікацій УКУ: курс «Церква і соціальні комунікації».

– Роман Кечур, завідувач кафедри психології і психотерапії УКУ та Ірина Семків, доцентка кафедри психології та психотерапії: «Психологічна порадня: до та під час війни».

 Орися Віра, викладачка кафедри історії: проєкт «Жива Історія».

Окрім того, два проєкти УКУ з суспільно орієнтованого навчання увійшли до числа переможців всесвітнього конкурсу Uniservitate Global Award 2022

– Юлія Вінтонів, викладачка кафедри пасторального богослов’я: проєкт «Я – Інший!».

– Ірина Криницька, доцентка кафедри педагогіки та соціальної роботи УКУ та Юлія Кокоячук, яка донедавна очолювала програму «Соціальна робота»: проєкт «Прихисток для внутрішньо переміщених осіб».

Проєкт «Я – Інший!», впроваджений Юлією Вінтонів, зайняв одне з двох перших місць. Він надав можливість студентам, які обрали предмет «У пошуках Бога», долучитись до інтеграційного театру «І сміх, і сльози». Театр є частиною спільноти центру підтримки людей з особливими потребами «Емаус».

Інтеграційний театр «І сміх, і сльози».

Особливу відзнаку отримав також проєкт «Прихисток для внутрішньо переміщених осіб». Прихисток приймав вимушено переселених осіб, які тікали від війни. З 9 березня до кінця травня 2022 року прихисток став місцем тимчасового перебування більш як 340 осіб, які змогли отримати тут медичний супровід, юридичні та соціальні консультації, духовну підтримку, а для наймолодших гостей студенти соціальної роботи УКУ організовували екскурсії, майстер-класи, допомагали батькам в опіці над дітьми.

Марія Василишин, очільниця Центру суспільно орієнтованого навчання каже: «Символічним є те, що серед переможців всесвітнього конкурсу «UNISERVITATE» є і проєкт, який безпосередньо пов’язаний з війною, так і той, що був реалізований ще до воєнних дій в Україні.  Це свідчить про нашу спроможність відповісти на виклики часу, особливо, коли ми досягнемо таку довгоочікувану перемогу, й далі маленькими щоденними кроками будемо відбудовувати країну кожен на своєму місці і  у своєму напрямку». 

Читайте більше: Проєкти УКУ отримали відзнаки на всесвітньому конкурсі проєктів суспільно орієнтованого навчання

Що означає на практиці впроваджувати підхід суспільно орієнтованого навчання ми запитали у наших викладачів? 

У межах курсу «Місіологія» викладач кафедри пасторального богослов’я  Філософсько-богословського факультету УКУ о. Іван Глова зі своїми студентами активно навчаються і волонтерять. З початком повномасштабного вторгнення росії вони розвозили гуманітарну допомогу, відвідували людей в потребі, тих, хто через війну втратив свій дім, зустрічались з бійцями тероборони, родинами воїнів ЗСУ. Така діяльність поєднала  волонтерство, з  практичними заняттями в межах курсу «Місійність та екуменізм».«Це не був окремий проєкт, а радше служіння для засвоєння теоретичних основ. Крім волонтерства та гуманітарної підтримки тих, хто в потребі, ми провели чимало зустрічей з військовими, роздумували над уривками зі Святого Письма, проводили катехизації, організовували екскурсії та проводили спортивні змагання, беручи участь у масових заходах як на державному, так і на церковному рівні»,  ― ділиться о. Іван Глова.Студенти-магістри Школи журналістики та комунікацій УКУ на курсі «Гібридні загрози» разом з викладачкою Надією Баловсяк дослідили наскільки інтенсивно російські наративи просочилися в онлайн-простір користувачів України та поза її межами.

«Коли я починала цього семестру новий курс про гібридні загрози, то не підозрювала, що мені доведеться працювати в умовах, коли загрози стануть реальністю. Завдання, поставлене до війни, стало неактуальним. І я вирішила запропонувати студентам інше, пов’язане з темою, яку часто обговорювали в текстах та лекціях – з бульбашкою фільтрів. Тобто попросила уявити і перевірити в пошукових системах Google та Yandex, як Україну та український наратив бачать люди з різних країн світу. Вони перевірили. Коли почали розповідати, я спочатку замовкла від несподіванки, потім покликала свого директора, який теж мовчав, бо був шокований. Вийшло, що ми з ними незаплановано провели дуже гарне дослідження. Ми його презентували в університеті. А частина цього дослідження у вигляді текстового матеріалу вийшла на “Texty”», — коментує проєкт Надія Баловсяк.

Презентація проєкту (НЕ)єдина онлайн-Україна

Більше про результати дослідження читайте за покликанням: (НЕ)єдина онлайн-Україна

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну розпочався рух тиску громадськості на міжнародні компанії щодо виходу з ринку росії. Уже з четвертого дня студенти УКУ в межах курсу Софії Опацької «Міжнародний бізнес та глобальні ринки» почали активно працювати над інформаційною кампанією про вихід іноземних бізнесів із країни-агресора.

У межах дисципліни студенти активно співпрацювали з рухом #Boycottrussia, а також писали листи і відеозвернення у соціальних мережах. Найуспішнішим був кейс з компанією Samsung. Регіональний офіс з України тиснув на центральний офіс в Кореї щодо прийняття рішення про вихід з російського ринку, лист від студентів став дуже помічним в цьому тиску. Також ініціативу студентів підтримала Coursera  ― одна із найпопулярніших у світі освітніх платформ.

«Мене часто запитують за кордоном, чи працює наш університет під час війни, чим займаються ваші студенти? Що ж, наші студенти багато чого роблять! Зараз УКУ набагато більше, ніж університет – окрім навчального процесу, ми активно залучені у волонтерську діяльність: надаємо гуманітарну допомогу, ведемо активну комунікацію за кордоном, формуючи нові ідеї про Україну, створюємо онлайн-медіа, приймаємо біженців», ― ділиться Софія Опацька.

Детальніше про зроблену роботу студентів в цьому проєкті читайте за посиланням: Stand with Ukraine: учасники LvBS та студенти УКУ звертають увагу світовим компаніям на війну

Для підтримки викладачів та підвищення їхньої викладацької майстерності та обізнаності в напрямку суспільно орієнтованого навчання в УКУ запровадили курс «Дизайнування та імплементації суспільно орієнтованих проєктів», який проводить Ольга Матійчук, керівниця Центру розвитку навчання і викладання УКУ. Викладачі мають можливість побудувати силабус курсу на засадах  СоН та спланувати навчальну діяльність студентів таким чином, щоб реалізувати реальні запити найбільш вразливих суспільних груп та громад.

Підсумком місяця суспільно орієнтованого навчання стала панельна дискусія «Суспільно орієнтоване навчання для відбудови України», яка відбулася 30 листопада 2022 року у онлайн форматі за участі визнаних експертів-практиків: Ендрю Фурко, видатний науковець в напрямку СоН, професор Університету Міннесоти, Маркус Крейкебаум, керівник Центру ділової етики EBS та викладач бізнес-школи EBS, Бояна Кулум доктор філософії та магістр вищої освіти в Університеті Рієки, Андрій Шестак, ліценціат з інституційної комунікації, директор Школи журналістики та комунікації Українського католицького університету, Софія Опацька, проректор зі стратегічного розвитку Українського католицького університету.  Вони поділилися своїм досвідом впровадження проєктів СоН та надали рекомендації.

Переглянути панельну дискусію

Найближчим часом стартує збір заявок від викладачів УКУ  на отримання   фінансової підтримки у реалізації проєктів СоН у другому семестрі 2022/2023 навчального року. Слідкуйте за анонсами від Центру суспільно орієнтованого навчання.