В УКУ нагородили найкращі проєкти суспільно орієнтованого навчання

|
|
В УКУ нагородили найкращі проєкти суспільно орієнтованого навчання

Листопад – традиційно є місяцем суспільно орієнтованого навчання в Українському католицькому університеті. 9 листопада відбулося нагородження найкращих проєктів СоН.

Ректор УКУ о. Богдан Прах вручає нагороду директору Школи журналістики і комунікацій УКУ о. Андрію ШестакуУже третій рік поспіль місяць листопад є місяцем суспільно орієнтованого навчання (СоН) в УКУ, в межах якого відбуваються публічні обговорення та інституційні зустрічі університетської спільноти. Цьогоріч під час заходу викладачі УКУ поділились своїм досвідом створення проєктів СоН. Також учасники розповіли про подальші плани університету щодо впровадження суспільно орієнтованого навчання, про можливості та ресурси для викладачів, які сприятимуть інтеграції підходів суспільно орієнтованого навчання у викладацьку й дослідницьку діяльність.«Цей рік був не простим для нас. Зараз ми є в процесі переосмислення суспільно орієнтованого навчання як інструменту для нашого університету, того як ми можемо ним користуватись у складні часи», – зазначила проректорка зі стратегічного розвитку Софія Опацька.Під час заходу відзначили здобутки УКУ в напрямку суспільно орієнтованого навчання: «У нас є перелік стратегічних проєктів, які ми планували ще у 2020 році і вже почали впроваджувати, — продовжила Софія Опацька. — Один з них – інституалізація суспільно орієнтованого навчання. Минулого року за цей проєкт відповідала Ольга Михайлишин. Вона стала керівницею Центру суспільно орієнтованого навчання. Наразі Ольга перебуває в Німеччині, але активно використовує можливості, щоб нам допомогти». 

За словами проректорки, станом на зараз проєкт інституалізації СоН оцінений на 48% як реалізований. Ціль університету на 2025 рік – мати 44 курси за методологією суспільно орієнтованого навчання. Минулого року в УКУ вдалось реалізувати 23 таких курси, а за підрахунками, у проєктах СоН взяли участь понад 300 студентів УКУ. Також у програмі розвитку викладачів є модуль по суспільно орієнтованому навчанні, в межах якого викладачам допомагатимуть розробити проєкти СоН для своїх курсів.

Серед міжнародних здобутків відзначили також те, що УКУ взяв участь у 25-й міжнародній конференції з суспільно орієнтованого навчання в Буенос-Айресі. Університет на конференції представляла Ольга Михайлишин, яка донедавна  очолювала Центр суспільно орієнтованого навчання в УКУ.

Цьогоріч два реалізованих проєкти суспільно орієнтованого навчання від УКУ отримали відзнаки на всесвітньому конкурсі Uniservitate Global Award 2022 – проєкт «Я – Інший!», впроваджений Юлією Вінтонів та проєкт «Прихисток для внутрішньо переміщених осіб».«Криза це також можливості, і в такій світовій спільноті чітко відчуваєш, наскільки наш прекрасний світ сповнений різноманітних кризових явищ. І освіта, яка також потерпає від криз,  може бути засобом до їхнього подолання. Україна є в центрі уваги. Я відчула дуже багато підтримки як представниця України, і просто як людина. Міжнародні конференції – це також завжди можливість зав’язати та укріпити зв’язки», – каже Ольга Михайлишин.

Під час заходу ректор УКУ о. Богдан Прах нагородив викладачів за впровадження проєкту суспільно орієнтованого навчання в межах навчальної дисципліни. Нагороди отримали:
– Юлія Вінтонів, викладачка кафедри пасторального богослов’я: проєкт «Я – Інший!»

– Ірина Криницька, доцентка кафедри педагогіки та соціальної роботи УКУ та Юлія Кокоячук, донедавна очолювала програму «Соціальна робота»: проєкт «Прихисток для внутрішньо переміщених осіб»

– о.Андрій Шестак, директор Школи журналістики та комунікацій УКУ: курс «Церква і соціальні комунікації»

– Орися Віра, аспірантка кафедри історії: проєкт «Жива Історія»

– Роман Кечур, завідувач кафедри психології і психотерапії УКУ та Ірина Семків, доцентка кафедри психології та психотерапії: «Психологічна порадня: до та під час війни».

Юлія Вінтонів, викладачка УКУ, поділилась своїми роздумами, чому важливо реалізовувати суспільно орієнтовані проєкти: «СоН для мене – це про сенси. Як для викладачки, яка працює на Філософсько-богословському факультеті, на “Світоглядному ядрі” дуже важливо не просто говорити про абстрактні речі, а дати можливість студентам торкнутися не лише до страждання, а й до радості, навчити їх бути собою. Сон – це також про можливість довіряти студентам. Якщо ви хочете впровадити суспільно орієнтований проєкт, важливо не брати усе на себе, а дозволити процесу відбуватися так, як він може відбуватися. Довірити його студентам, які одразу ростуть. Це щось прекрасне і студенти дуже цінують таку довіру».Ірина Семків, доцентка кафедри психології та психотерапії розповіла про досвід впровадження проєкту СоН: «Ми зрозуміли, що навчаючись лише із книжок, зі слів викладачів, студенти не зможуть бути психологами. Вони зможуть бути добрими переповідачами текстів, але не вмітимуть доторкатися до уявного світу клієнта. Наша ідея була поєднати психологічні знання, які є в книжках, і практику, яка є в житті клієнта».

Ректор УКУ о. Богдан Прах вручає нагороду Роману Кечуру та Ірині Семків

Роман Кечур, завідувач кафедри психології і психотерапії УКУ каже: «Наша програма називається “Клінічна психологія”. Все, що має слово “клінічна” не може вивчатися в бібліотеці. Якщо ми хочемо випускати людей, які практикують, ми повинні навчати їх практикувати. Тобто, коли вони прийдуть на місце праці, їм не мають казати: “Ви маєте забути все, чого навчали вас в університеті”. Вони мають прийти фахівцями. Запускаючи “Кризову порадню” ми шукаємо для терапії тих, хто найбільше постраждав у часі війни, бо ті, хто найбільше постраждав ніколи до нас не прийдуть».  

Вітаємо всіх лауреатів з отриманими нагородами і бажаємо подальших здобутків у розвитку суспільно орієнтованого навчання в УКУ!

Джерело: УКУ