Розповідати людські історії: УКУ розпочав співпрацю з викладачами-документалістами Університету Нотр-Даму

|
|
Розповідати людські історії: УКУ розпочав співпрацю з викладачами-документалістами Університету Нотр-Даму

В межах спільного проєкту «Профілі опору та стійкості: документування пограбувань, пошкоджень та руйнувань української культурної спадщини» зі Школою журналістики та комунікацій УКУ викладачі курсу з філммейкінгу та сторітелінгу в Університеті Нотр-Даму (США) разом зі студентами УКУ працюють над фільмуванням культурної спадщини України та її критичного стану через повномасштабне російське вторгнення.

Ян Кейт і Вільям Донарума є викладачами Університету Нотр Дам у США. Ян – професор з антропології та археолог, Вільям – професійний сценарист та режисер. Разом вони не тільки ведуть один з вибіркових курсів університету Нотр-Даму з філммейкінгу та сторітелінгу, а й їздять у різні країни світу, аби висвітлити важливі, проте не надміру популярні теми, у вільному документальному стилі. Тож подібні партнерські контакти в межах спільного проєкту допоможуть студентам не тільки вдосконалити певні практичні навички та технічні знання, а й посприяти розширенню світогляду, розповідає один з ініціаторів проєкту, директор Школи журналістики та комунікацій УКУ о. Андрій Шестак.

«Ми познайомилися з Яном та Вільямом в часі, коли я був гостьовим викладачем в університеті Нотр-Даму. Там ми мали змогу зав’язати теплі контакти для поглиблення подальшої взаємодії між студентами і викладачами. Вільяму та Яну, попри війну, було дуже цікаво відвідати Україну, висвітлити тематику нашої національної спадщини та створити документальний фільм. Водночас нам як Школі журналістики та комунікацій важливо забезпечити студентів різностороннім погляд на мистецтво сторітелінгу, зокрема через документалістику. Обидві речі вдалося об’єднати у такому проєкті», – запевняє отець Андрій.

Проєкт складається з двох ключових етапів. Перший – практичний вишкіл з мистецтва відеосторітелінгу для широкого кола студентів УКУ. Другий етап – знімальні дні у Львові, Києві та Чернігові, де через всю палітру технічних та візуальних можливостей студенти разом з документалістами планували показати об’єкти, які були частково пошкоджені через війну та потребують зараз відновлення. Найбільш ефективним способом розповісти світові історію України – є можливість розповісти історію її людей, переконаний професор антропології Університету Нотр-Дам, документаліст Ян Кейт.

«З самого початку нашою головною ціллю було приїхати та допомогти. А також навчити студентів тих корисних вмінь та навичок, які маємо ми. Сподіваюся, надалі вони зможуть їх застосовувати, аби розказувати історії людей поруч та всієї України не тільки на національному рівні, а й для міжнародної аудиторії. Хочемо допомогти іншим людям розуміти, як українська історія та спадщина цінна для України і чому вона має значення для світу; чому українська спадщина – це всесвітня спадщина.

Всі ми знаємо, що історія поєднує в собі минуле й теперішнє. Тож не можемо Сприймати шалені зміни, що відбувають у світі сьогодні, без розуміння та знання контексту минулого. Ми також розуміємо, що культурна спадщина творить нас: історії, одяг, їжа, пісні, мова – усі ці речі визначають людей у світі. Тому нагода допомогти українським студентам розказувати такі історії – це той результат, який ми очікуємо від проведеного тут часу», – розповідає Ян.

Після практичних занять та знімальних днів у Львові двоє студентів Школи журналістики та комунікацій УКУ Тарас Курилко та Євген Потішка поїхали в експедицію Київською та Чернігівською областями. Про цю поїздку розповідають так:

Тарас Курилко: «Знімальна експедиція до Києва та Чернігова спільно з американськими режисерами із університету Нотр-Дам стала унікальним та водночас емоційним для мене досвідом. Ми мали змогу на власні очі побачити зруйновану та понівечену культурну спадщину цих регіонів, поспілкуватись із очевидцями, що стійко та відчайдушно її зараз відновлюють. Гадаю, що про цю стійкість ми і маємо розповідати, так само як і про усі жахливі злочини росії проти України»

Євген Потішка: «Спільна поїздка Києвом та Черніговом, разом із викладачами університету Нотр-Дам, принесла мені досвід, як через камеру можна розповідати важливі історії, які повинні бути почуті та наскільки ефективним може бути зображення. Настанови Яна і Білла були корисними як в практичному плані – це був мій перший досвід в фільмуванні на камеру Red Komodo, так і в розвитку моїх навичок, режисери підказували мені куди потрібно дивитися, щоб зняти найефективніші кадри»

Результатом спільного проєкту стане документальний фільм, який викладачі Нотр-Даму обіцяють презентувати уже найближчим часом. Анонс презентації стрічки шукайте на сайті, а також в оголошеннях університетської емейл-розсилки УКУ.

Автор: Анна Колісник, студентка ШЖК

Джерело: ФСН