Як фонд ім. Віри Андрушків підтримує стипендіями студентів-журналістів УКУ?

|
|
Як фонд ім. Віри Андрушків підтримує стипендіями студентів-журналістів УКУ?

18 березня 2023 року минув рік як відійшла у вічність Віра Андрушків, громадська діячка і педагогиня, активна членкиня Союзу українок Америки (СУА) та Пласту, почесна докторка УКУ та співголова Мічиганского Комітету Приятелів УКУ. 

Віра Андрушків

У 2020 році, за ініціативи Союзу Українок Америки  округи Детройт, був започаткований стипендійний фонд імені Віри Андрушків для УКУ, з нагоди присвоєння їй звання почесної докторки Українського католицького університету та почесної голови СУА округи Детройт. За бажанням пані Віри, призначення Фонду є щорічна підтримка стипендіями кращих студентів магістерської програми «Медіакомунікації» Школи журналістики та комунікацій УКУ. У цьому матеріалі розповідаємо про життєвий шлях пані Віри та її внесок у розвиток української освіти.

Віра Андрушків відійшла у вічність 18 березня 2022 року. Вона була педагогинею, багатолітньою членкинею СУА, головою Детройтського комітету в обороні переслідуваних в Україні. З 1997 по 1999 – директорка літніх курсів українознавства Українського наукового інституту Гар­вардського університету, викладала курс ділової української мови. «Було надзвичайно цікаво. До нас приїжджали навіть працівники Держдепартаменту США та журналісти з Європи, які хотіли вивчити ділову українську мову і культуру», – пригадувала в одному з інтерв’ю пані Віра.   Згодом вона стала директоркою програми «Партнерство громад» при Фундації Україна-США у Вашингтоні.

Віра Андрушків брала активну участь в житті української громади та її боротьбі за інтереси українського народу. У 1960-х роках разом з іншими українцями в США поширювала інформацію про дисидентів, арештованих через проукраїнську позицію. Вона доклала багато зусиль, щоб запровадити навчальну програму про Голодомор в американських школах. Коли Україна здобула незалежність, пані Віра почала активно підтримувати українські університети, допомагаючи їм налагодити міжнародні зв’язки.

Зустріч з союзянками округи Детройт і представниками фундації УКУ

Співочільниця Комітету приятелів УКУ Олена Данилюк працювала разом з Вірою Андрушків понад 20 років в українській громаді в Мічигані. Олена пригадує: «Пані Віра завжди розуміла, що потрібно розвивати співпрацю України та Америки, а також сприяти навчанню українських журналістів і людей із бізнесу, щоб вони розбудовували Україну, використовуючи досвід, набутий під час поїздок у США і знайомства з американськими компаніями. Так постала програма стажування для студентів, яка тривала понад 8 років».

За три роки існування стипендіального фонду ім. Віри Андрушків союзянки, родина і приятелі пані Віри пожертвували майже $40,000. Таким чином річні стипендії імені Віри Андрушків мали змогу отримати троє студенток Школи журналістики і комунікацій УКУ. Мета університету і Фундації УКУ в США є зібрати ще принаймні $25,000, щоб сформувати постійний фонд (ендавмент), який дозволить щороку надавати іменну стипендію на честь пані Віри. 

Віра Андрушків залишалась амбасадоркою рідної України до кінця своїх днів. «Свій дім пані Віра називала готелем “Україна”. Вона радо запрошувала до себе гостей, частувала своїми знаменитими пляцками, проводила екскурсію громадою. Пані Віра навіть розробила подорож “Українська миля”, у якій зібрала основні українські організації та церкви у штаті. Люди, які проходили цю екскурсію, одразу розуміли, наскільки ми цінуємо нашу громаду», – пригадує Олена Данилюк.

Віра Андрушків була і залишається прикладом жіночого лідерства для багатьох поколінь українців. Проректорка УКУ з розвитку та комунікацій Наталя Климовська, яка понад 26 років приятелювала з пані Вірою, згадує її як велику оптимістку, котра навіть у надважких ситуаціях не опускала рук і рухалася вперед: «Я познайомилася з пані Вірою, коли навчалася у Львівському інституті менеджменту, і вона організовувала наше стажування у США. Пані Віра прагнула, щоб хороше враження про Україну поширювалось світом. Тому багато працювала зі студентами, аби вони гідно представляли Україну. Для мене спілкування з пані Вірою стало своєрідним наставництвом: вона вчила нас виявляти свої сильні сторони, говорити про них, а головне – вчила пишатися тим, що ми українці і маємо презентувати себе на весь світ». 

Проректорка УКУ з розвитку та комунікацій Наталя Климовська та Віра Андрушків

Наталя Климовська пригадує, що під час організації візиту Папи Івана Павла II в Україну, вона була єдиною жінкою у медіакоманді, що стало для неї викликом. І саме приклад лідерства пані Віри слугував тоді джерелом натхнення та впевненості: «У радянському часі, в якому я виростала, не було багато прикладів жіночого лідерства. Але я його зустріла в пані Вірі. Вона завжди на волонтерських засадах створювала можливості для студентів з України, шукала фінансування, дбала про нас. Це залишилось для мене прикладом на все життя».  

Чому Віра Андрушків хотіла, щоб стипендійний фонд її імені для УКУ підтримував саме студентів-журналістів?

– За словами Олени Данилюк, пані Віра завжди наголошувала на тому, що журналістика і освіта, через яку люди можуть правильно донести світові правду, є дуже важливими. «Віра Андрушків хотіла заснувати цю стипендію, щоби навчати дівчат, які могли б нести правдиве слово, відображати та розуміти культуру, історію, цінності українського народу. Щоб вони висвітлювали інформацію не тільки в українському суспільстві, а й робили її доступною, зрозумілою, цікавою для іншомовних громад».

Віра Андрушків довго працювала викладачкою, а тому розуміла цінність освіти. «Вона дуже вірила в українську освіту, зокрема в Український католицький університет та підтримувала нас. Тому запрошуємо спільно у пам’ять про пані Віру, долучитися до формування сталого стипендіального фонду. Думаючи про наше спільне майбутнє, маємо давати приклад свідомого лідерства нашим студентам», – підсумовує проректорка УКУ із розвитку та комунікацій Наталя Климовська.

Стипендіати Фонду ім. Віри Андрушків кажуть, що ідеали та життєвий приклад пані Віри є особливим свідченням служіння своїй країні та натхненням для них. 

Олена Буленок, студентка магістерської програми з медіакомунікацій, стипендіатка Фонду ім. Віри Андрушків 2022-2023 років переконана, підтримувати студентство — не лише щедре, а й сміливе рішення, яке насправді змінює життя: «Я вдячна за надану допомогу, адже саме так ми, молодь, маємо можливість пов’язати професійне майбутнє зі спільнотою УКУ — спільнотою вільних, сповнених сили та знань особистостей. Водночас ця підтримка означає і відповідальність, адже це шанс та віра у мої сили, а тому я не маю права підвести». 

Вікторія Вострякова, випускниця магістерської програми з медіакомунікацій, стипендіатка Фонду ім. Віри Андрушків 2020-2021 р. каже, що ця підтримка відкрила їй новий світ можливостей: «У Києві в 2017 році я здобула повну вищу освіту за спеціальністю “Дошкільна освіта”, працювала з дітками і підлітками, але вирішила йти і пізнавати інші світи, адже вважаю, що навчатися треба протягом усього життя. В УКУ я вступила на магістерську програму за спеціальністю “Медіакомунікації” відчуваючи, що це мій шлях, і маю йти саме цією дорогою і саме зараз. Маю чітке бачення, що світ медіа в особливий спосіб допоможе мені розкрити ті дари, які я отримала від Бога і виконати ту місію, з якою Він привів мене в цей світ».

Додамо, що з першого дня війни студенти УКУ, зокрема Школи журналістики та комунікацій, розпочали активну інформаційну боротьбу з російською пропагандою. За ініціативи викладачки УКУ Марії Титаренко, студенти та випускники Школи журналістики і комунікацій запустили сайт Post To Stop War, на якому команда розміщує важливі повідомлення та візуальну інформацію про війну в Україні для іноземців 11-ма мовами. Окрім цього, на початку повномасштабного вторгнення студенти записували інтерв’ю з викладачами УКУ, надавали коментарі іноземним медіа та створювали інформаційні матеріали.

Сьогодні студенти і випускники Школи журналістики та комунікацій продовжують невпинно поширювати правду про війну в Україні, збирати історії людей, які постраждали внаслідок війни та формувати проєкти, які сприяють майбутній перемозі України.

Щиро дякуємо Союзу Українок Америки, родині та друзям пані Віри за підтримку УКУ та наших студентів через стипендійний фонд ім. Віри Андрушків. 

Джерело: УКУ

Підготувала: Анастасія Галюк