Як УКУ продовжує навчання в умовах війни?

|
|
Як УКУ продовжує навчання в умовах війни?

З 14 березня Український католицький університет, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України, частково відновив регулярне навчання в дистанційному форматі. До того, з перших днів російського вторгнення, університет не зупинив навчання, однак переформатував та об’єднав більшість дисциплін у суспільно орієнтовані проєкти, відповідно до спеціалізацій освітніх програм.

Як студенти та викладачі працюють в умовах війни, поєднують свої навчальні курси з волонтерством та допомогою державі, як пропонують допомогу тим студентам, чиї університети зруйновані, а, між тим, встигають волонтерити для переселенців та Збройних сил України – розповідаємо у матеріалі.

 

Так кожен із факультетів (Філософсько-богословський, Гуманітарний, Факультет прикладних наук, Факультет наук про здоров’я, Факультет суспільних наук, Бізнес-школа УКУ) запустив ряд ініціатив для допомоги Україні та українській армії у цей непростий час. Перелік студентських ініціатив, які зародилися під час війни або змінили свою роботу відповідно до воєнного часу https://warinua.ucu.edu.ua/ucu-student-projects/.

Попри те, що відновити повноцінне навчання в університеті у такому форматі, як це було до повномасштабного вторгнення росії в Україну зараз важко, проректор УКУ з академічних питань Дмитро Шеренговський, зазначає, що важливо, щоби навчальний процес все ж тривав.

«В університеті ми прийняли рішення, що частину дисциплін будуть читати викладачі УКУ, а частину курсів ми будемо перезараховувати після їхнього проходження на освітніх онлайн-платформах. Ще частину курсів плануємо об’єднувати з іншим університетами та нашими міжнародними партнерами. Також ми відкриємо деякі наші дисципліни для тих студентів, які зараз втікають від війни, адже часто їхні університети є зруйновані. Маємо зараз допомагати один одному, чим можемо. Наші зусилля та волонтерство для перемоги України нині вкрай важливі. Після закінчення війни нам треба буде відбудовувати нашу країну. Україні потрібні професійні люди та їхнє максимальне залучення у реальний сектор економіки», – розповідає Дмитро Шеренговський. 

Так, згідно з наказом ректора УКУ о. Богдана Праха, керівники освітніх програм та деканати факультетів, за необхідності мають змогу внести зміни в навчальні плани та графік освітнього процесу 2021-2022 року. Що стосується самих студентів, то викладачі стараються їм всіляко сприяти. Тож у нових реаліях життя реченці стали гнучкішими, а обсяг навчальних дисциплін і їхня тривалість – зменшені. Це дозволяє кожному вчитися та волонтерити.

Студенти УКУ сортують гуманітарну допомогу

До прикладу на програмі «Етика-Політика-Економіка» керівник Юрій Підлісний, перед виходом на навчання, провів опитування серед своїх колег і студентів. Викладачі підтримали відновлення навчального процесу, попри те, що двоє з них є мобілізовані в територіальну оборону і включаються в роботу по можливості  за скоригованим графіком. Щодо студентів, то лише 40% виявились готовими повернутися до навчання. Серед основних причин такого рішення, за словами Юрія Підлісного, є психологічний стан, віддалене місце перебування та волонтерська зайнятість.

«Коли ми таки розпочали навчання, то побачили, що пари відвідують більше як 50% студентів. Для зручності я попросив викладачів записувати свої заняття і виставляти на закриту систему онлайн-навчання CMS UCU. Між тим, наша навчальна програма залишається незмінною. Однак, у зв’язку зі стресовою ситуацією в країні, ми скоротили пари на 20 хвилин. Я особисто на своїх парах забрав контрольні завдання, щоб зайвий раз не стресувати студентів додатковими підготовками. Так оцінка буде формуватися на основі екзамену. За цією логікою в нас працюють багато викладачів» каже Юрій Підлісний.

Захист держави в тилу під час навчального процесу триває на всіх факультетах і програмах у різних напрямках  розповідає студентка 1 курсу магістерської програми Школи права УКУ Юлія Серединська: «Протягом 21 дня війни ми з одногрупниками активно “воюємо” в тилу. Разом із кураторами Юридичної клініки школи права УКУ допомагаємо громадянам України у правовому полі щодо перетину кордону, соціальних виплат в умовах воєнного стану, здійснення волонтерської діяльності тощо. Також не залишили осторонь і міжнародну академічну спільноту. Зокрема спільнота наших студентів та випускників “Мут-корт” бореться за виключення російських команд із участі у міжнародних юридичних змагань. Ми пишемо звернення до міжнародних університетів із вимогою припинення співпраці з росією. А, між тим, волонтеримо та допомагаємо збирати амуніцію для потреб Збройних сил України».

Студенти Школи журналістики та комунікацій УКУ згуртувалася в команду медійного штабу і так само вступили в інформаційну «війну».

«Ми працюємо над створенням контенту для соцмереж та сайту Українського католицького університету. – Каже студентка Школи журналістики та комунікацій Ніна Бондар. – Зйомка відеозвернень вимушено переселених осіб, інтерв’ю з лідерами думок, розробка щоденної інфографіки, написання матеріалів та постів іноземними мовами  такими форматами щодня ми комунікуємо із закордонною аудиторією. Так, на  практиці ми не лише вчимося доносити до наших європейських друзів правдиву інформацію про поточний стан в Україні та університеті в умовах війни, а й залучаємо фінансову та матеріальну допомогу для армії».

Нещодавно студенти Школи журналістики та комунікацій закінчили розробку англомовного сайту, як ще однієї платформи для донесення інформації про військові дії в Україні. Водночас вони продовжують навчання із викладачами-практиками в онлайн-форматі, вдосконалюючи навички політичних, соціальних та стратегічних комунікацій.

Дарина Колмик, студентка 3-го курсу програми «Соціологія» каже, що в умовах війни її рутинний плин життя кардинально не змінився. Вона, як і раніше, продовжує вчитися, волонтерити і займатися своїми проєктами.

«Для мене дуже сильно зараз змінився сенс, який я вкладаю в кожну зі своїх діяльностей. Адже зараз найбільше, що хочеться  це допомогти Україні. Кожна справа, за яку я зараз берусь, у візіонерській перспективі має місію певним чином послужити для теперішнього або майбутнього України», – ділиться Дарина Колмик.

Дарина Колмик, студентка 3-го курсу програми «Соціологія»

Навчання студентів на факультеті прикладних наук УКУ також має певні зміни. Оскільки більшість студентів волонтерять у напрямку кібербезпеки та раціонального керування бізнесом чи іншими структурами, тож кожен викладач може скоригувати розклад та спосіб навчання на своєму курсі у зручний для усіх спосіб. Тим студентам, які не мають можливості включитися в навчання  через перебування на окупованій території, відсутність зв’язку чи активне волонтерство, факультет пропонує укласти індивідуальний план навчання.

Вже з наступного тижня на окремі навчальні курси факультети УКУ готові долучити студентів з постраждалих університетів і міст. В цілому, навчання на програмах кожного з факультетів УКУ в умовах війни має виразний суспільно орієнтований характер. Особливі зусилля університетська спільнота зараз докладає для служіння у сферах, яких студенти, як молоді фахівці, є компетентними.

Додамо, що Український католицький університет нещодавно виступив зі зверненням, чому не можна скасовувати ЗНО?

Фото: Ольга Шахник