Зі стрімким розвитком цифрових технологій, завжди гостро стоїть питання безпеки в інтернеті і захисту персональних даних. Про ймовірні загрози користувачі можуть не здогадуватися, тому краще бути обізнаним, щоб випередити небажаних «гостей».

Антон Кушнір, письменник, перекладач, тренер з цифрової безпеки під час Школи кібербезпеки, яку організувала Школа журналістики та комунікацій УКУ, поділився практичними рекомендаціями як захистити свої онлайн-акаунти та робочі пристрої.

За словами Антона Кушніра, зараз є два найпопулярніші способи атаки на облікові записи: повторне використання паролів та фішинг (вид шахрайства, метою якого є виманювання у користувачів мережі їхніх персональних даних). Якщо перший спосіб працює більш практично і його важче помітити, то фішинг впливає на людину через емоції. Тут зловмисник не діє надто технічно, а вводить нас в обман через страх або обіцянки. Переважно, фішинг здійснюється через cмс-повідомлення, яке вимагає від користувача певної дії. Це може бути прохання ввести пароль від певної соціальної мережі, вказати дані карти чи завантажити файли. У більшості випадків, такі повідомлення заставляють людину швидко прийняти рішення, адже переважно система сповіщає, що якщо цього не зробити, то певний обліковий запис буде заблоковано. У таких випадках варто зберігати спокій та порадитись з професіоналом перед тим як вводити дані.

Для того, щоб ваші облікові записи були менш вразливі Антон Кушнір дає кілька рекомендацій:

1. Не використовуйте однакові паролі – це ключове правило. Для важливих акаунтів необхідно мати унікальні паролі, які більше ніде не повторюються.

2. Обов’язково налаштуйте двофакторну аутентифікацію. Саме вона «страхує» ваш обліковий запис, адже, окрім паролю, потрібно надати підтвердження того, що саме ви є власником цього облікового запису. Використовуючи двофакторну аутентифікацію, зберігайте резервні коди (коди відновлення).

3. Звертайте увагу на способи відновлення даних, а саме, які в облікових записах ви маєте контактні дані для скидання паролів. Наприклад, якщо це старі пошти, якими ви не користуєтесь, то видаляйте їх. Чим менше у вас буде різних облікових записів, тим краще.

Антон Кушнір, тренер з цифрової безпеки під час Школи кібербезпеки

Окрім цього, важливим фактором є те, які додатки мають доступ до вашого облікового запису. Не важливо в браузері чи на смартфоні. Також будьте обачні з додатками, які мають великий доступ до ваших пошт чи Google-диску. І, звісно, звертайте увагу на решту налаштувань, які використовує сервіс.

Окрім захисту даних, важливо берегти самі пристрої, адже, якщо вони потраплять до сторонніх рук, то хтось зможе легко отримати доступ до вашої особистої інформації, зламати диск, і ви втратите інформацію на ньому.

У захисті пристрою, за словами Антона Кушніра, є прості правила: дистанційні та фізичні. «Можливо, на перший погляд вони виглядають дещо звичними та очевидними, проте саме вони є найдієвішими. Щодо дистанційного захисту, то необхідно завжди оновлювати систему, розподіляти облікові записи Windows та встановити антивірус. Якщо ви не оновлюєте систему, то стаєте більш вразливими до вірусів. Щодо фізичного захисту, то варто блокувати екран на короткий термін та застосовувати повнодискове шифрування на довгий термін.

Пам’ятайте, що безпека ваших даних найперше залежить від вас, тому будьте пильні та налаштовуйте акаунти правильно».

Поради занотовані у рамах Школи Кібербезпеки, яка була організована 10-11 грудня 2020 року для студентів-медійників та журналістів в УКУ на тему: «Free speech for free elections: Social media, cyber-security and fake news in Ukraine».

Підготувала Вероніка Цебенко, студентка магістерської програми «Журналістика»