Звіт про діяльність УКУ в часі війни: 1,18 млн. доларів – внесок університету для перемоги України за перший місяць

|
|
Звіт про діяльність УКУ в часі війни: 1,18 млн. доларів – внесок університету для перемоги України за перший місяць

1,18 млн. доларів – внесок УКУ для перемоги України за місяць війни. 

 

 

«Я не бачу у ваших очах втоми. Навпаки – активність зростає»
Зі звернення до спільноти УКУ ректора УКУ о. Богдана Праха, 25.03.2022 р.Б.

8 років війни росії проти України. Місяць від повномасштабного вторгнення росії на територію суверенної держави. Місяць від того часу, коли цілий світ, з волі скаженого диктатора та з мовчазного потурання тотальної більшості російського суспільства, постав перед найбільшим історичним викликом останніх десятиліть. Вже місяць відтоді, коли спокійні дні і ночі в Україні переплелися з тривожними сиренами, вибухами снарядів, сльозами болю та втратами для мільйонів її громадян. Сьогодні для нас, українців, не існує напіввідповідей і половинчастих рішень – лише беззастережна і віддана боротьба супроти російського вторгнення є шансом залишатися собою і зберегти нашу державу. Це той момент, коли шекспірівське «Бути чи не бути» набирає сакрального змісту для цілої нашої країни і цілого цивілізованого світу. Україна і українці вже зараз зробили потужну революцію у цілому світі. І саме сьогодні формується новий порядок у світі, на жаль, ціною великої жертви українців.

У цій боротьбі існують тисячі фронтів – найголовніша боротьба іде на лінії військового зіткнення. Українська армія вже цілий місяць вдень і вночі героїчно захищає нашу землю від російського окупанта. А мільйони українців працюють в тилу: кожен із нас веде свою щоденну боротьбу супроти ворога. Свій шлях війни проходить й Український католицький університет – зусиллями викладачів, працівників, студентів та з неймовірною підтримкою друзів та благодійників з цілого світу вибудовуючи спільний шлях до нашої майбутньої перемоги.

Завчасно, за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення, в університеті був сформовано оперативний штаб УКУ, метою якого стало забезпечення стійкості, безпеки існування та випрацювання різних сценаріїв діяльності нашої установи в умовах війни. Саме штаб у співпраці з керівниками академічних та адміністративних підрозділів університету забезпечує сьогодні ефективну роботу та боротьбу університету. Про них піде мова далі.

Гуманітарний фронт УКУ

Впродовж перших трьох днів з часу повномасштабного вторгнення росії, студентами та працівниками університету було створено Волонтерський центр для забезпечення гуманітарною допомогою тих, хто в потребі. Так було напрацьовано алгоритм роботи, налагоджено механізм отримання допомоги як з-за кордону (Польща, Франція, Іспанія, Німеччина, Австрія та Італія), так і від місцевих підприємців та добродіїв, узгоджено процес сортування та обліку отриманого, запущено процес опрацювання та логістику виконання запитів на допомогу.

Підтримка для переселенців та ЗСУ надходила активно з різних куточків світу.

«Я дивився новини про те, як росія напала на Україну, і зрозумів, що не маю права сидіти склавши руки», – каже Крістоф Марсе (Christophe Marse), який приїхав до Львова своїм мікроавтобусом з Франції і привіз гуманітарну допомогу вагою понад 1 тонну.

За місяць роботи було прийнято допомогу з 3-х вантажних фур, близько 32 мікроавтобусів та понад 50 легкових авто. Студентським волонтерським центром опрацьовано 265 запитів від військових, волонтерів, цивільних у потребі, госпіталів.

Надіслано понад 25 тонн різної допомоги в 27 міст України, серед яких міста на лінії вогню: Київ, Суми, Чернігів, Миколаїв, Одеса, Запоріжжя, Сєвєродонецьк, Вінниця, Черкаси, Дніпро, Гостомель, Житомир, Южноукраїнськ, Попасна, Бахмут, Кропивницький та інші.

До роботи Центру долучилось майже 100 волонтерів, які здебільшого є студентами УКУ.

«Для мене дуже сильно зараз змінився сенс, який я вкладаю в кожну зі своїх діяльностей. Адже зараз найбільше, що хочеться – це допомогти Україні. Кожна справа, за яку я зараз берусь, у візіонерській перспективі має місію певним чином послужити для теперішнього або майбутнього України», – ділиться Дарина Колмик, студентка 3-го курсу програми «Соціологія».

Ще однією важливою складовою гуманітарного фронту УКУ стали такі студентські ініціативи:

–  плетіння маскувальних сіток (сплетено 60 сіток, залучено понад 200 волонтерів);

– майстерня написання листів військовим (відправлено понад 1000 листів);

Листівки для військових від студентів УКУ. Фото: Fiora Garenzi

– майстерня випічки для військових (відправлено понад 200 кг випічки);

– дитяча кімната для дітей переселенців (залучено близько 30 дітей, з якими займаються 22 волонтери).

Плетіння маскувальних сіток в УКУ 

Багато студентів та працівників університету є активними у роботі інших гуманітарних ініціатив у Львові. Тут і волонтерська кухня (приготування їжі для тих, хто у потребі, військовим на фронт), і допомога з переселенцями на вокзалі, і робота у волонтерських центрах при районних адміністраціях тощо.

Поміж іншим, Український католицький університет надає фінансову підтримку для логістичних процесів громадської ініціативи Save Ukraine UA, яка займається забезпеченням гуманітарної допомоги мешканцям Києва та Харкова, та у партнерстві з Українською освітньою платформою – для забезпечення засобами індивідуального захисту осіб, що знаходяться у зоні бойових дій.

Медичний фронт УКУ

В університеті сформований та діє штаб працівників і студентів, які допомагають забезпечити медикаментами та медичними товарами як військові та цивільні госпіталі в містах України, так й окремих осіб-переселенців, постраждалих в часі війни.

Міжнародний волонтерський фронт: швидкі, які поїдуть у гарячі точки війни

Спільно з партнерами університету, логістичною компанією «Регно» та благодійним фондом «Крила Надії» було придбано та передано медикаменти у госпіталі таких міст: Київ, Дніпро, Одеса, Вінниця, Львів та ін, а також забезпечено засобами тактичної медицини найбільш гарячі точки країни. На це, завдяки нашим благодійникам, університет зумів виділити понад 23 млн. грн. (785 072 дол. США).

Через Студентський волонтерський центр відбувається точкова допомога з постачанням медикаментів, де організаціями-отримувачами виступають Госпітальєри, Червоний Хрест, Київський Охматдит, Пацієнти України.

В університетських приміщеннях розмістилися дві міжнародні команди медичних фахівців

УКУ долучається до допомоги людям з особливими потребами (у співпраці з громадською організацією «Рівні можливості для всіх» та навчально-реабілітаційним центром «Джерело»), дітям (організація Care in Action) та волонтерам, які займаються підтримкою людей похилого віку.

В університетських приміщеннях розмістилися дві міжнародні команди медичних фахівців зі США та Канади, а також Сполученого Королівства, які приїхали допомогти українцям, які страждають від війни.

Команда Rubicon складається з 22 фахівців. Це мобільний медичний підрозділ Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед яких є шість лікарів, а також медичний персонал: медсестри, фельдшери тощо. Оперативний штаб команди забезпечує потреби людей у медичній опіці, особливо вимушено переселених осіб.

Команда медичного фонду SMART Medical Aid зі Сполученого Королівства, яка зараз перебуває у Львові, налічує 15 осіб. У роботі медичним фахівцям допомагають волонтери – студенти УКУ. SMART Medical Aid працює над постачанням медичної допомоги для України, а також проводить тренінги з тактичної медицини.

УКУ тісно співпрацює з фондом ЮНІСЕФ, який надає допомогу внутрішньо переміщеним особам, які проживають в університеті, монастирях, притулках, а також підтримує функціонування перинатальних центрів, зокрема, у Львові та Харкові.

 

Медійний фронт УКУ

З першого дня війни УКУ розпочав активну роботу на медійному полі бою. Було створено окрему вебсторінку для збору та збереження інформації про роботу університету в час війни, де на щоденній основі висвітлюється інформація про всі проєкти, ініційовані та здійснювані Університетом, а також актуальна інформація про війну в Україні англійською мовою.

За перший місяць з часу початку війни УКУ випустив та опублікував 15 звернень (statements) до світової спільноти щодо російської агресії проти нашої країни та 92 новини про поточну ситуацію в Україні англійською мовою. Ми активно розсилаємо ці звернення нашим академічним партнерам, друзям по всьому світу.

Студенти школи журналістики та комунікацій

Серед сотні різних матеріалів та інтерв’ю, які з’явилися в незалежних міжнародних медіа та у соціальних мережах, особливої уваги заслуговують промови Митрополита Філадельфійської архиєпархії УГКЦ, президента УКУ Владики Бориса Ґудзяка, звернення ректора УКУ отця Богдана Праха, статті першого проректора УКУ Тараса Добка, виступи проректора з питань призначення та місії УКУ Мирослава Мариновича, тексти проректора з академічних питань та інтернаціоналізації  УКУ Дмитра Шеренговського, статті та виступи професора УКУ Ярослава Грицака, лекції професорів та викладачів УКУ Юрія Підлісного, Олександра Зайцева, Анастасії Широкої та інших.

Завдяки співпраці Школи журналістики і комунікацій УКУ з відділом інформації та маркетингу протягом місяця на сайті університету було опубліковано понад 100 різних текстових та відеоматеріалів англійською мовою, а також створено 50 інфографік та візуалізацій з результатами військових злочинів ворога, звітами волонтерського центру та практичними порадами, вкрай необхідними під час війни.

Дмитро Шеренговський, проректор УКУ з академічних питань

«Разом із одногрупниками ми працюємо над створенням контенту для соцмереж та сайту Українського католицького університету, а також щодня комунікуємо із закордонною аудиторією. Так, на  практиці ми не лише вчимося доносити до наших європейських друзів правдиву інформацію про поточний стан в Україні та університеті в умовах війни, а й залучаємо фінансову та матеріальну допомогу для армії», – каже студентка Школи журналістики та комунікацій Ніна Бондар.

Крім того, студенти Школи журналістики і комунікацій УКУ, спільно зі студентами Факультету прикладних наук запустили лендингову сторінку Ukraine.Victory Chronicles, на якій зібрані англомовні матеріали про війну. Випускниками Школи розроблено сайт-інструкцію про те, як правильно комунікувати про війну з матеріалами готовими до поширення.

Про діяльність УКУ в умовах війни підготували інформацію такі міжнародні телеканали, як EWTN, CBC, RAI1, Vatican News, DW, News nation prime, Crux, The Pillars Ukraine, CNA staff, KAI та інші. Матеріали, які вийшли за підсумками цих візитів, можна переглянути у розділі УКУ в медіа.

Робота медіакоманди УКУ

УКУ також запустив проєкт присвячений збору людських історій – «Малі історії великої війни». В межах ініціативи команда відділу інформації спільно з волонтерами збирає усні історії людей, які були змушені втікати від війни та про тих, які зараз працюють в тилу і допомагають українській армії та переселенцям. Вже відзнято близько 20 інтерв’ю. Медіапартнерами проєкту стали медіаплатформи The Ukrainians та ТК Espreso.TV.

На офіційному YouTube каналі університету (5,51 тис. підписників) випущено 57 відео на тему «Війна в Україні», 26 відео із різними заявами від спільноти УКУ, 4 відео з піснями від Шкільного театру УКУ, 4 відео в рамках вищезгаданого проєкту «Малі історії Великої війни» та 4 відеолекції з розмовами про війну від викладачів УКУ. Практично весь контент команда робить українською та англійською мовами.

Вагомим внеском в боротьбу на медійному фронті є безкоштовне надання університетом приміщення для роботи національного мовника «Суспільного телебачення», працівники якого евакуювалися з Києва.

Викладачі Центру іноземних мов УКУ безвідмовно працюють над перекладами іноземними мовами медійних матеріалів університету та його партнерів (телеканал Espreso.TV тощо).

Академічний фронт УКУ

Навчальний процес в Українському католицькому університеті фактично не переривався. З першого дня війни навчання було переформатовано у суспільно орієнтований формат, коли викладачі спільно зі студентами шукали ті проєкти, де максимально могли послужити своїми вміннями та знаннями на користь України. А з 14 березня УКУ відновив повноцінний освітній процес у дистанційному форматі. За неможливості організувати у військовий час повноцінне вивчення усіх дисциплін, частину з них студенти зможуть прослухати на міжнародних та всеукраїнських освітніх онлайн-платформах. Також викладачі є більш гнучкими щодо реченців і домашніх завдань. Нині студенти успішно поєднуються навчання та волонтерську роботу.

Навчання в умовах війни

«Маємо зараз допомагати один одному, чим можемо. Наші зусилля та волонтерство для перемоги України нині вкрай важливі. Після закінчення війни нам треба буде відбудовувати нашу країну. Україні потрібні професійні люди та їхнє максимальне залучення у реальний сектор економіки», – Дмитро Шеренговський,  проректор УКУ з академічних питань.

Дбаючи про студентів УКУ, які вимушено опинилися за кордоном (близько 140 осіб), університет запропонував їм усім можливість академічного «прихистку» в іноземних університетах-партнерах. Це передбачає зарахування таких студентів на закордонні програми відповідних університетів і надання їм статусу студентів за обміном як альтернативу дистанційному навчанню в УКУ, або ж навчанню в закордонному ЗВО на основі пропозиції для українських студентів-переселенців.

Прагнучи підтримати українські університети, розташовані в зоні бойових дій, УКУ ініціював проєкт UCU Open University, який передбачає створення освітніх пропозицій та продуктів для широкої студентської аудиторії із числа внутрішньо переміщених осіб для продовження їхнього навчання, а також для внутрішньо переміщених українців різного віку, зацікавлених у підході «навчання впродовж життя» й отриманні нових компетенцій та навиків. Також УКУ спільно з американським університетом DePaul відкриває навчальні курси в онлайн-форматі.

Студенти УКУ вчаться та волонтерять у сховищі під час повітряної тривоги

УКУ працює над пошуком шляхів і форм нейтралізації впливу «русского мира», подолання наслідків і травм, завданих цією ідеологією, формування відповідного порядку денного в міжнародних академічних середовищах

Для цього УКУ підтримує постійну комунікацію та проводить інтенсивні консультації з партнерськими університетами (Університетом Нотр-Дам, Університетом Де Поля, Джорджтаунським університетом, США, Університетом Альберти, Канада, Папським Університетом Св. Томи Аквінського («Анджелікум»), Італія та іншими), університетськими мережами, зокрема Федерацією та консорціумами європейських католицьких університетів – FUCE та IFCU (International Federation of Catholic Universities), CUP (Catholic University Partnership), групою британських університетів; здійснює регулярні розсилки зі зверненнями на партнерську мережу із майже 200 університетів та професійних й академічних асоціацій і середовищ.

Фронт гостинності УКУ

У відповідь на виклики часу, командою Українського католицького університету було оперативно облаштовано та надано власні приміщення для розміщення переселенців, проживання гостей і партнерів університету.

За перших 30 днів війни прихистки УКУ прийняли 502 переселенців з різних населених пунктів України, серед них 36 дітей віком до 6 років та 103 – від 6 до 18 років. Також у стінах університету прихисток знайшли 32 працівники Caritas та їхні родини з Донецької та Дніпропетровської областей.

Нашим гостям запропоновано медичний супровід, юридичні та соціальні консультації, духовну підтримку, екскурсії, майстер-класи, допомогу в опіці над дітьми.

«Дім Емаус», що розташований у території Колегіуму УКУ за час війни заопікувався над 26 особами з інвалідністю та їхніми родичами чи особами, які їх супроводжують, більшості з них  було надано допомогу з подальшим переїздом. У іншій локації УКУ, що на пр. Івана Павла ІІ, прихисток знайшли 14 осіб з інвалідністю. Це чи не єдиний у Львові прихисток, який обладнаний усім необхідним для перебування там людей з інвалідністю та обмеженою мобільністю.

Прихисток для переселенців в одному із корпусів УКУ

«Ми також організуємо в притулку психологічні консультації, цю функцію частково перекривають викладачі та студенти програми “Соціальна робота”. Для дозвілля гостей організовуємо майстер-клас», – каже керівниця бакалаврської програми «Соціальна робота», координаторка притулку Юлія Кокоячук. 

Усі переміщені особи, що завітали до університету, прибули із більш як 10 областей України та з різних населених пунктів, які постраждали від бомбардувань та бойових дій. Часто ці люди втратили все: вони покинули свої зруйновані домівки з пустими руками, дехто втратив рідних на війні.

Майстер-клас з іконопису на склі для людей, які втікають від війни

У гостьових кімнатах УКУ проживають також 64 гостей, що займаються у Львові своєю професійною діяльністю (іноземні медики-волонтери, журналісти з National Public Radio USA і телеканалу «Суспільне»). Навчальні аудиторії університету стали місцем праці для представників різноманітних організацій з-за кордону та з інших регіонів України. Серед них: SMART Medical Aid, Rubicon, Товариство Червоного Хреста України, Харківська школа архітектури, соціальний проєкт, який допомагає онкохворим дітям Hair for Share, Британська Рада в Україні, Галузевий фонд СБУ, Рада інформаційних стратегій та ін.

Молитовний та психологічний фронт УКУ

Коли земля тікає з-під ніг, саме вчасне слово молитви, підтримки, співчуття стає тим рятувальним колом, здатним допомогти встояти. Саме тому духовна та психологічна підтримка потребуючих стала важливою ланкою роботи в Українському католицькому університеті в часі теперішнього військового спротиву.

Під опікою Деканату душпастирських справ в УКУ відбуваються щоденні літургійно-богослужбові практики, панахиди за померлими в часі війни, духовна опіка та розмови із переселенцями, які мешкають в студентському Колегіумі та в навчальному корпусі на пр. Івана Павла ІІ.

Своєрідною мистецькою терапією служать майстер-класи з іконопису, пропоновані нашим гостям зі Сходу працівниками Школи іконопису УКУ.

Така необхідна духовна підтримка, до якої  в УКУ залучено 11 священників та 2 сестри монахині, допомагає побороти страхи та панічні атаки тих, кому нелегко переживати ситуацію, що склалася.

До того ж, університетські священники та богослови, поміж ними декан Філософсько-богословського факультету о. д-р Юрій Щурко, Тарас Тимо регулярно публікують у різних соціальних мережах духовні рефлексії на тему війни, жорстокості, смерті, прощення, які  покликані не розгубити кожному з нас людської Гідності у час складних випробувань, які досвідчуємо.

«Ми терпимо, бо у світі є зло – страшне сатанинське зло, втілене в путіні і росіянах, які його підтримують. Ми не приймаємо їхнього абсурдного плану для нашого життя, тому вони хочуть нас знищити. Правда, однак, полягає в тому, що останню крапку ставить Бог», – запевняє о. Юрій Щурко, який впродовж війни ділиться духовними роздумами і настановами на своєму сайті «Жити словом».

Загальноунівеситетська Літургія

Іншою складовою цього фронту виступає психологічна підтримка тих, хто в потребі. Для цього в УКУ працює кризовий центр «Порадня», який за перший місяць війни надав психологічну підтримку 82 особам. Консультантами виступають студенти магістратури УКУ під супроводом викладачів програми «Психологія». Основними клієнтами є дорослі віком від 18 до 50 років обидвох статей, котрі перебувають в кризовому стані (наприклад, перебувають вдома в час обстрілів або покидають країну).

Психологи університету налагодили просвітницьку роботу щодо розширення знань та навичок психологічної самодопомоги у період воєнного стану – через статті на сторінці Факультету наук про здоров’я УКУ, «Дайджест здоров’я», рекомендації у соціальних мережах з короткими повідомленнями щодо підтримки психологічного благополуччя, онлайн-лекції за участі викладачів-психологів для спільноти УКУ та поза нею, публічні статті присвячені темі війни.

«Зараз у нас війна – і ми гартуємо нашу психологічну стійкість усі разом. Бо вона так потрібна нам не лише для того, щоби дати собі раду з усіма стресами та випробуваннями, пов’язаними з жахіттям війни – але, щоби усім разом перемогти у цій війні», – Олег Романчук, лікар-психотерапевт, директор Інституту психічного здоров’я УКУ та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії.

УКУ відвідав лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук, щоб підняти ух спільноти, яка докладає багато зусиль для допомоги переселенцям та армії

Студенти та викладачі психології проводять регулярне консультування центрів та служб м. Львова, які надають допомогу людям, які були вимушені переселитися чи втратили своє житло через військову агресію росії.

________________________________

30 днів боротьби. У недалекому майбутньому про кожен з них буде написано томи праць та досліджень. Віримо, один з них буде про неймовірну спільноту друзів та благодійників УКУ, яка зробили можливою виповнення місії Університету в нашому змаганні за право України бути вільною.

«Дякую вам, що активно допомагаєте і переселенцям, і нашим Збройним силам, і не забуває про тих людей, які є поряд і страждають. Це свідчить про те, що ми маємо велике серце та можемо широко дивитися на проблеми, які є в нашій спільноті та суспільстві. Спостерігаючи за вами, дорогі працівники, викладачі, студенти, я подивляю вашій витривалості. Я не бачу у ваших очах втоми. Навпаки – активність зростає і посилюється, міцніє наша сила духу. Наші дії стали більш впорядкованими. Наш підхід до волонтерства, співпраці, взаємодопомоги став системним. Це створює атмосферу і розуміння того, що ми працюємо як єдиний механізм, де кожен має своє місце і  знає свої завдання. У цих складних умовах ми черпаємо один від одного натхнення та сили. Це створює відчуття великої сім’ї. Дякуємо нашим партнерам у цілому світі за всебічну підтримку: фінансову, інформаційну, гуманітарну. Не втомлюйтесь, кричіть усьому світові, що Україна потребує підтримки. Будьте з нами. Стійте за нас.  Хай Господь благословить вас, нашу Україну і всіх тих, хто нині стіною стоять за нашу незалежність на фронті. Слава Ісусу Христу. Слава Україні!»,  – ректор УКУ отець Богдан Прах.

Склад гуманітарної допомоги від УКУ

 

Наші партнери-благодійники:

Ukrainian Catholic University Foundation (USA)

Ukrainian Catholic Education Foundation (Canada)

Філадельфійська Митрополія УГКЦ в США

Католицькі єпархії Німеччини

“Пласт” (Франція)

CNEWA (Canada)

Фонд «Renovabis» (Німеччина)

Porticus

UNICEF

L’Œuvre d’Orient

Фонд Джинджер

Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів

Drs Timothy and Luba Flanigan

Католицький фонд миру (Гамбург)

Сотні благодійників зі США, Канади, Австралії та країн Європи

________________________________________

 

Фотохроніки волонтерської роботи УКУ в часі війни 

​​https://drive.google.com/drive/folders/12J7VqfEroa00m87q1FqMjyGSV6qHwHdU

 

Відеохроніки https://www.youtube.com/channel/UCtlA4CoiCUYd4cdD1681IWw

 

Стежте за завжди оновленою інформацію: 

https://ucu.edu.ua/

https://warinua.ucu.edu.ua/

https://www.facebook.com/UkrainianCatholicUniversity/

https://www.instagram.com/ucu_official/

https://twitter.com/UCU_University

https://www.linkedin.com/school/ukrainian-catholic-university